Ventilátory do každej domácnosti: pomôžu vám prekonať letné horúčavy
Len si to predstavte ... sedíte v kancelárii, v tridsiatich stupňoch, vzduch sa ani nehne a po čele vám tečú pramienky potu. Každých 5 minút pozeráte na hodiny, či už tá sauna skončí a vy budete môcť skočiť doma do bazéna. Presne také sú letné dni v kanceláriách bez klimatizácie.
Ak sa v najbližšej dobe nechystáte inštalovať klimatizáciu, rozhodne potrebujete stolný ventilátor. Jedine s ním sa dá leto prežiť bez úhony.
Ako fungujú ventilátory?
Kým klimatizácia ochladzuje vzduch v miestnosti, ventilátor pracuje na úplne inom princípe. Prúd vzduchu z ventilátora "odvanie" teplo z povrchu našej kože a tým ju ochladzuje. Neochladzuje teda vzduch v miestnosti, ako si mnohí myslia.
Kedy stačí vetrák a kedy už je nutná klimatizácia
Ak trávite v miestnosti denne niekoľko hodín (ako je napríklad spomenutá kancelária) je lepšie, udržiavať v nej konštantnú teplotu. Je preukázané, že pri teplote nad 25 °C začíname byť unavení, ospalí až malátni a ťažko udržíme koncentráciu. Preto je do takých priestorov vhodnejšie klimatizácie. Vo veľkých kanceláriách však môžete naraziť na ťažko riešiteľný problém - niekto znáša klimatizáciu dobre, niekto zle a býva z toho chorý. Mnoho ľudí preto aj v kanceláriách volia používaní stolných ventilátorov.
Najväčšou výhodou ventilátorov je ich nízka obstarávacia cena. Praktické je, že sú ľahké a môžete ich prenášať kamkoľvek chcete. Nepotrebujú veľa miesta, stačí im elektrická zásuvka. V kancelárii oceníte, že fúkajú iba na vás a neobťažujú kolegami. Ak chcete, aby vetrák mieril skôr do priestoru, odporúčame vám stojanové ventilátory. Menšou nevýhodou je, že ventilátory nie sú príliš vhodné pre alergikov, pretože víri prach.
Odporúčanie: Ventilátor používajte správne, aby ste neprechladol. Nie je vhodné sedieť priamo pred ventilátorom, v prievane, a už vôbec by nemal mieriť na hlavu. Hrozí nádcha, zápaly stredného ucha a zápal spojiviek. Ideálne je, ak vetrák fúka do priestoru.