Ventilácia v kúpeľni. Kam ju môžete inštalovať a kam nie?
Kúpeľňa patrí k najrizikovejším miestnostiam v celom dome. A nie je divu - voda a elektdřina moc dohromady nejdú. Budovať elektroinštaláciu v kúpeľni svojpomocne rozhodne neodporúčame. Kúpeľňa je totiž rozdelená na tzv. ochranné zóny.
Čo keď si ale chcete dodatočne nainštalovať ventilátor, ktorý je v kúpeľni potrebné? Rozhodne by ste mali poznať zóny v kúpeľni, aby ste vedeli, kam vlastne ventilátor namontovať a celá domácnosť tak bola v bezpečí.
Norma o ochranných zónach v kúpeľni
Norma STN 33 2000-7-701 ed. 2 definuje jednotlivé zóny v kúpeľni a náležitosti, ktoré je nutné dodržať pri inštalácii elektrických zariadení. Zariadením sú myslené nielen elektrické zástrčky, práčka a pod., Ale aj osvetlenie a napríklad práve ventilátory. Jednoducho všetko, čo k svojmu chodu potrebuje elektrinu.
- Zóna 0 - jedná sa o priestor vo vani a tesne nad sprchovou vaničkou, nie je vhodný pre inštaláciu akéhokoľvek elektrického zariadenia. Ak to bez neho nejde, musí mať toto zariadenie IP x7 a nízké napätia.
- Zóna 1 - do tejto zóny spadajú steny okolo vane a v sprchovacom kúte do výšky 2,25 metru a šírky 1,2 metru. Tu je možné používať zariadenie s vyššou izoláciou proti vode (IP x5 či IP x4) a s napájením nízkym napätím napr. 12 V.
- Zóna 2 - priestor okolo zóny 1 do vzdialenosti 0,6 metra avýška od podlahy vane alebo sprchovacieho kúta minimálne 2,25 metra do výšky 3 metre. V tejto zóne môžete inštalovať elektrické zariadenie s krytím minimálněIP x4. To spĺňajú aj naše nástenné ventilátory s čidlom vlhkosti aj ďalšie typy ventilátorov do kúpeľne.
- Zóna 3 - zvyšok priestoru v kúpeľni. Možno podľa ľubovôle inštalovať zásuvky, zariadenia, osvetlenie a pod. S ochranou IP x1.