Rekuperácia vzduchu svojpomocne
So stúpajúcimi nárokmi na zateplenie budov stúpajú aj nároky na ich odvetrávanie. Alebo by pri najmenšom mali stúpať. V opačnom prípade totiž dochádza k zvyšovaniu vzdušnej vlhkosti a jej kondenzácii v chladnejších miestach, tzv. Tepelných mostoch (spravidla to sú rohy miestností, ostenia okolo okien, steny za nábytkom). Následkom je vznik a množenie plesní, čo je zdraviu nebezpečné. Je potrebné si uvedomiť si, že v budovách trávime väčšinu dňa a musíme teda zabezpečiť, aby sme aj vo vnútri dýchali čerstvý vzduch.
Samotné vetranie oknami je väčšinou nedostatočné. Zabúdame okná otvárať, nechceme prichádzať o drahocenné teplo ... Ideálnym riešením je rekuperácia, ktorá nám privedie čerstvý vzduch bez prachu a peľu. Bonusom je ohriatie čerstvého vzduchu vnútorným odpadovým vzduchom. Dobrou správou je, že rekuperáciu zvládnete inštalovať svojpomocne. U nás nakúpite nielen samotnú rekuperačnú jednotku, ale aj všetky potrebné komponenty.
Princíp rekuperácie v skratke
Rekuperačná jednotka má za úlohu vymieňať odpadový vzduch z miestnosti za čerstvý vzduch zvonku s minimálnou stratou energie. Súčasťou rekuperačné jednotky sú aj filtre, ktoré nasávaný vzduch čistí od prachu, peľov a ďalších nečistôt. Po pripojení čidiel kvality vzduchu môžu jednotky pracovať v automatickom režime. Jedna je schopná pracovať v automatickom režime. Viac o princípe rekuperácie si prečítajte v našom článku.
Všetko si dobre naplánujte
Ešte než začnete nakupovať materiál, navrhnite si, kde presne bude umiestnená rekuperačná jednotka, prieduchy do miestností a kadiaľ povedú rozvody vzduchu. Vnútorná prívod vzduchu je vhodné viesť do obývacej izby, detských izieb a spálne. Odťahové ventily do kúpeľní, WC a kuchyne. Ak riešite rekuperáciu v novostavbe, je ideálny čas riešiť rekuperáciu.
To je asi najjednoduchší spôsob. Potom nasleduje výber samotnej rekuperačnej jednotky. V našej ponuke nájdete podstropné rekuperácie VENUS s účinnosťou až 93 %. Pre distribúciu vzduchu odporúčame ohybné hadice DUOTEC.
V plánovanie vám pomôžu naše vzorové riešenia pre byty aj rodinné domy:
Inštalácia rekuperácie svojpomocne krok za krokom
Nepodceňte prípravu stavby, pretože vám vo finále ušetrí veľa času. Prípravou sa rozumie vyvŕtanie prestupov pre inštaláciu potrubia. Začnite inštaláciou vstupu a výstupu jednotky skrz obvodovú stenu, ku ktorým následne pripojíte rozvody v dome. Dodržujte dostatočnú vzdialenosť medzi vstupom a výstupom do vonkajšieho prostredia, aby sa vzduch nemiešal. Odporúčame použiť stenovú výustku VX-PG, ktorá zamedzí zmiešanie prívodného a odvodného vzduchu. Flexibilným potrubím prepojte vstup a výstup s rekuperačnou jednotkou.
Nasleduje inštalácia koncových prvkov do miestností, na ktoré napojíte flexibilné potrubie. Potrubie je vhodné zaizolovať - izolácia zabráni prenosu hluku, kondenzácii vlhkosti v potrubí i ochladzovanie / otepľovania privádzaného vzduchu. Nakoniec pripojíte rekuperačná jednotku. Mala by byť umiestnená na takom mieste, ku ktorému sa pohodlne kedykoľvek dostanete. Jednotka totiž vyžaduje pravidelnú kontrolu filtrov a ich čistenie.
Video: Ako nainštalovať rekuperačnú jednotku VENUS