Poradíme vám, ako odvádzať kondenzát od ventilátora
Často sa na nás obraciate s otázkou, ako vyriešiť odvod kondenzátu zo vzduchotechnického potrubia. Najväčšie problémy nastávajú v zime, kedy vzniká veľký teplotný rozdiel medzi teplotou vzduchu v potrubí a teplotou okolitého vzduchu. Vodná para v potrubí kondenzuje (mení sa vodu) a tá potom kvapká z ventilátora. Okolo neho sa vytvárajú vlhké mapy. Nápravu potom často musíte riešiť aj búracími prácami. Ako tomu zabrániť?
Ako predchádzať vzniku kondenzátu v potrubí
Ideálnym riešením je úplne zamedziť tvorbe kondenzátu. Toho docielite vhodným tvarom potrubnej trasy, rýchlosťou prúdiaceho vzduchu a teplotou a vlhkosťou vzduchu prúdiaceho v potrubí. Najviac záleží na teplote okolitého vzduchu obklopujúce vzduchovodní potrubia.
Aby ste zaistili vhodné tepelnoizolačné vlastnosti vzduchovodu, nesmie na povrchu vzduchotechnického potrubia dochádzať k poklesu teploty pod rosný bod, kedy para kondenzuje. Ak je potrubie nezazděné, odporúčame využiť izolované hadice Isovac z nášho e-shopu.
Odvod kondenzátu mimo potrubia
Najčastejšie však potrebujete riešiť kondenzátu z už inštalovaného potrubia a ventilátora. U horizontálneho potrubia sa odvod rieši spádom potrubia mimo objekt. U vertikálne vedeného potrubia sa do potrubia v blízkosti ventilátora, alebo do vnútorného prostredia (pod izoláciu) umiestni kondenzačný kus s odvodom kondenzátu do kanalizácie. Na výber máte z niekoľkých typov kondenzačných kusov:
Kondenzačné kus pre potrubie s priemerom 100 mm
Je konštruovaný tak, aby sa z neho dalo pokračovať potrubím s priemerom 110 mm, teda kanalizačným potrubím, ktoré je kompatibilné so strešnou priechodkou.
Univerzálny kondenzačný kus 125-150 mm
Pokračujete ďalej potrubím s priemerom 150-160 mm kvôli možnosti napojenia kanalizačného potrubia. Na kondenzačný kus sa potom pripojí PPR potrubia 25 mm a napojí do kanalizácie.