Majte vlhkosť vzduchu v interiéroch pod kontrolou
27.04.2021 09:19
Vlhkosť v miestnostiach je dôležitá téma, ktoré však málokto rieši, kým si nevšimne očividného problému. Ale ako nízka, tak prílišná vlhkosť ovzdušia v interiéri sú na škodu a môžu viesť k zdravotným komplikáciám. Poďme si povedať, ako ju merať a regulovať.
Merajte vlhkosť ovzdušia
Mieru vlhkosti vnútorného vzduchu bez vlhkomeru či výkonnej meteostanice väčšinou nespoznáte. Začnete ju pociťovať len v prípadoch, keď už idú percenta do extrémov a buď vás začne svrbieť nos, čo značí príliš suchý vzduch, alebo sa začne objavovať pleseň na stenách, ktorá je naopak dôsledkom vlhkého ovzdušia. Aby ste mohli v miestnosti udržať správnu mieru vlhkosti, investujte do spoľahlivého vlhkomeru.
Aká je správna miera vlhkosti vzduchu v interiéri?
- v zime 45-60%
- v lete 40-55%
Zdravie na prvom mieste
Nesprávna vlhkosť ovzdušia má zjavný vplyv na vybavenie miestnosti aj na život kvetín. Materiály sa môžu začať krútiť, plesnivieť, napučiavať, ale naopak tiež môže dôjsť ku zvýšenej koncentrácii prachu či prílišnému vysychaniu drevených komponentov. Ale ľudovo povedané "Čert zober vybavenie". Oveľa dôležitejšie je zdravie, na ktorom sa bohužiaľ nesprávna vlhkosť tiež podpisuje. A nielen na ľudskom. Nevyrovnaná vlhkosť vzduchu môže ovplyvniť aj domácich miláčikov, pri ktorých len tak nespoznáte, že sa niečo deje.
Čo spôsobuje suchý vzduch?
Suchý vzduch môže viesť k dráždivému kašli, častým zápalom nosohltanu a ochoreniam horných aj dolných dýchacích ciest. Nie a nie prísť na kĺb neustálej únave, pocitu plného nosa alebo opuchnutým očiam? Na vine môže byť práve suchý vzduch. Skôr ako začnete zúfať nad týmito symptómami a budete obiehať jedného lekára za druhým, skúste najskôr zvlhčiť vzduch vo svojej domácnosti aj v práci.
Zvlhčovať, zvlhčovať, a ešte raz zvlhčovať
Zamýšľate sa, ako teda bojovať so suchým vzduchom? Zvlhčovať, zvlhčovať, zvlhčovať. Najefektívnejším spôsobom je obstaranie zvlhčovače vzduchu, ktorý premieňa vodu vo vnútri zariadenia na vodnú paru, ktorá sa následne rozptýli v ovzduší a zvýši percento vlhkosti. Ak sa rozhodnete pre obstaranie tohto šikovného pomocníka, dbajte na dostatočný výkon vzhľadom na rozlohu miestnosti. Ak vás zvlhčovač neoslovil, nevešajte hlavu. Dobre poslúži aj závesný odparovač na kúrenie. Ide spravidla o keramickú nádobu, ktorú háčikom zavesíte na kúrenie a naplníte vodou. Najlepšie funguje spolu so zapnutým kúrením, teda je vhodnejšie skôr pre zimné mesiace. Úplne najjednoduchšie a najmenej nákladnou variantom je obyčajná miska s vodou, ktorú položíte na kúrenie a necháte odparovať.
Príliš vlhka tiež škodí
Druhým extrémom, ktorý tiež neprináša žiadny úžitok, je príliš vlhký vzduch. Aj ten so sebou prináša negatívne následky na naše zdravie. Ako je známe, vo vlhkom prostredí sa výborne darí roztočom a plesniam, ktoré produkujú pre nás nezdravé spory. Tie sa zo vzduchu dostávajú do našich, ale aj zvieracích dýchacích ciest. To môže spôsobiť dýchacie ťažkosti, alergie, astma či zápaly pľúc. Menej známymi, no častými príznaky môžu byť tiež zápaly zvukovodu, rohovky, prínosových dutín i kože.
Cesta spočíva v odvetrávanie
Cesta k víťazstvu nad vlhkým vzduchom spočíva v odvetrávanie a kvalitné výmene vzduchu. Najjednoduchšie, ako už vás zaiste napadá, je obyčajné otvorenie okna. Avšak to nie je práve najefektívnejší spôsob. Kvalitné výmenu vzduchu vo vašom obydlí dokáže zabezpečiť len rekuperačná zariadenie. Pokiaľ si chcete uľahčiť prácu do budúcnosti, odporúčame inštalovať podstropné rekuperáciu, ktorá má centrálne ovládanie s rozvodmi do celého objektu. Ak sa nechcete stresovať s prašnými stavebnými prácami, ktoré idú ruka v ruke s inštaláciou podstropných jednotiek, siahnite po nástenných rekuperáciu. Avšak oproti centrálnym existujú tiež decentrálne rekuperačné jednotky, ktoré sa umiestňujú do každej miestnosti zvlášť a tiež sa oddelene ovládajú. Za nás by sme jednoznačne vyberali medzi rekuperácie SmartFan a Quantum.