Je vlhkosť nepriateľom drevostavieb?
Vlhkosť je veľkým nepriateľom dreva. Ak sa teda rozhodnete pre bývanie v drevostavbe, alebo v nej už bývate, mali by ste jej údržbe venovať náležitú starostlivosť.
Jedná sa hlavne o vlhkosť vo vnútri domu, ktorá vzniká predovšetkým pri sprchovaní alebo varenie. Ak sú potom drevostavby stavané nekvalitne, môže vlhkosť napáchať v obydlí veľké škody. Ale aj napriek tomu zažívajú drevostavby veľký boom, pretože ich výhody prevažujú.
Správne vetranie vlhkosť zaháňa
Odborníci sa zhodujú, že najdôležitejšia je časté a pravidelné vetranie drevostavby. Najlepšie je vyvetrať krátko a intenzívne, tzn. otvoriť celé okno alebo balkónové dvere, aby sa v miestnosti vymenil čo najrýchlejšie vzduch a zároveň sa neochladili steny. Pri rýchlom vetranie môžete pokojne nechať kúrenie zapnuté a po zatvorení okien sa teplo v miestnosti veľmi rýchlo vráti k normálu.
Zabúdate vetrať? Ventilátor to vezme za vás!
Možné príčiny vzniku zvýšenej vlhkosti:
- Konštrukčné chyby drevostavby
Medzi najčastejšie chyby pri konštrukcii drevostavby patrí tepelné mosty, zlá izolácia alebo nesprávne prevedená konštrukcie plochej strechy.
- Nehody na technologických rozvodoch
Zvýšenú vlhkosť môže taktiež zapríčiniť zlá konštrukcia rozvodov vody a kúrenia. Pre stavbu rozvodov vyhľadajte skutočného profesionála v odbore, vyhnete sa tak zbytočným problémom v budúcnosti.
- Nehody zapríčinené užívateľom a jeho nevhodným správaním
Ak sa človek nespráva k svojmu obydlia zodpovedne, necháva plnú vaňu vody, suší bielizeň v uzavretej miestnosti, sprchuje sa a potom nevetrá, môže si zamaskovať na problémy s vlhkosťou v domácnosti, plesne a iných škodcov.
- Nedostatočné vetranie
Vetranie raz denne je skutočne nedostačujúca. Vetrať by sme mali viackrát denne, rýchlo a intenzívne.
Podľa skúseností majiteľov drevostavieb by okrem správneho a častého vetranie nemal byť medzi jednotlivými miestnosťami domu veľký teplotné a vlhkostné rozdiel. Častým problémom, ktorý sa rieši v najrôznejších diskusiách, je vznik plesní v Hornom rohu jednej miestnosti. Väčšinou to býva spálne, kde sa zdržiava len cez noc a nevenuje sa tu správnemu vetrania a kúrenia prílišná pozornosť.
Práve zvýšená vlhkosť v dreve vytvára podmienky pre vznik a podporu rastu plesne, hniloby, drevokazných húb a ďalších škodcov. Keď drevo napadnú tieto choroby, je výrazne skrátená jeho životnosť a v najhoršom prípade môže byť narušená statika objektu. Vedľajším efektom je zníženie kvality ovzdušia a z toho vznikajúce choroby dýchacích ciest a alergie.
Ventilátory vám so správnym vetraním pomôžu
Ak nevlastníte špeciálny automatický vetrací systém, mali by ste vetrať drevostavbu čo najčastejšie, najmenej 3x denne. Automatické vetranie vám s touto úlohou ale hravo pomôže.
Keď sa zameriame na jednotlivé miestnosti v domácnosti, pre kúpeľne sa najlepšie hodí nástenné ventilátory. Najlepšie službu vykonajú ventilátory s čidlom vlhkosti.
V kuchyni sa bez výkonnej digestora skrátka nezaobídete. Ak je vaša digestor málo účinná, pomôžu dizajnové ventilátory, ktoré vďaka svojmu vzhľadu nebudú kaziť vzhľad miestnosti. Tieto ventilátory oceníte predovšetkým ak máte prepojená obývacia izba s kuchynským kútom. Potom vám pomôžu riešiť nielen vlhkosť, ale aj pachy vznikajúce pri varení.
Dizajnový ventilátor Fresh Intellivent čierny >> | Dizajnový kruhový tichý ventilátor ICON 15 strieborný >> |
Ďalšími miestnosťami, kde sa riešia vlhkosť, sú technické miestnosti a komory, špajze, kde nie je okienko. Tu môžeme odporučiť ventilátory bez časového dobehu, ktoré odsávajú cez stenu a ich inštalácia je skutočne jednoduchá. Svoju službu tu vykonajú ale aj ventilátory s časovým dobehom, pretože tie možno nastaviť na pravidelné vetranie, nemusíme ich preto strážiť.