Dokonale čistý vzduch aj v panelovom izbe? Áno!
O výhodách rekuperácie sme vás informovali už niekoľkokrát. Mnoho ľudí má ale výber rekuperačné jednotky spojený s výstavbou či rekonštrukciou rodinného domčeka. Rekuperačnou jednotkou možno pritom vybaviť aj panelákový byt, a to bez nutnosti inštalácie dodatočných rozvodov vzduchu. Poďme sa pozrieť aj na ďalšie tipy, ktoré vám dopomôžu k udržaniu kvalitnejšieho prostredia vo vašom byte.
Ako vám pomôže rekuperačná jednotka?
Ako vlastne proces rekuperácia funguje? A aká rekuperačná jednotka sa najviac hodí do prostredia panelákového bytu? V paneláku vám skvele poslúži menšie jednotky, ktoré možno využiť v obývacej izbe, spálni, pracovni, ale napríklad aj v kúpeľni. Naším tipom je decentrálne rekuperačná jednotka SmartFan, ktorá pri spätnej rekuperáciu tepla dosahuje účinnosť až 91%.
Znehodnotený vzduch prechádza cez jej keramický výmenník, ktorý počas tohto procesu zachytáva teplo, ktorý tento vzduch obsahuje. Nový čerstvý vzduch, ktorý je privádzaný zvonku, sa vo výmenníku pred vstupom do miestnosti pomocou tohto naakumulovaného tepla ohreje.
Chod jednotky SmartFan si navyše môžete prispôsobiť. Nastavenie teploty a vlhkosti vzduchu môžete ovládať sami, k dispozícii sú vám ale aj prednastavené módy. Kľudový režim využijete napríklad v spálni či detskej izbe. Party mód môžete spustiť pred začatím večierku vo svojom obývacej izbe. A keď sa oslava premení v pokojnej posedenie s priateľmi? Stačí siahnuť po ovládači a nastavenie hodnôt jednoducho zmeniť. Na ovládanie jednotiek môžete ale využiť aj aplikáciu v mobilnom telefóne.
Zlepšite kvalitu vzduchu v byte pomocou týchto jednoduchých rád
Rad panelákových domov prechádza rekonštrukciami, ktoré zahŕňajú výmenu okien a zatepľovanie fasád. Tieto práce majú ale často za následok zhoršenie vnútorného prostredia. Vnútri bytov sa zvyšuje vlhkosť, ktorá môže mať za následok vznik plesní. A tie môžu viesť k rozvoju alergií. Ako odhaliť nekvalitné ovzdušia?
Spoľahnúť sa väčšinou môžete na niekoľko indikátorov. Prvým z nich je už spomínaná nadmerná vlhkosť vzduchu, ktorá sa môže prejavovať zahmlenými oknami, plesňami a ťažkým vzduchom v miestnosti.
Nášmu zdraviu však neprospieva ani príliš suchý vzduch. Možno vás trápi pálenie očí či škrabanie v hrdle, a to aj napriek tomu, že sa necítite byť chorí. Na vine môže byť práve suchý vzduch.
Zamerajte sa aj na teplotu v miestnosti, ktorá by sa mala pohybovať okolo 20 ° C.
Akými ďalšími spôsobmi môžete zvýšiť kvalitu vzduchu vo svojom byte?
- Dbajte na pravidelné upratovanie, nikdy nevynechajte zotretie prachu!
- Pravidelne perte posteľnú bielizeň aj samotné vankúše a prikrývky.
- Ak je to možné, nenechávajte bielizeň schnúť na sušiaku vnútri bytu.
- Obklopte sa kvetinami. Odporúčať môžeme nákup aloe vera či Zelenči.
- Klasické sviečky vymeňte za sviečky z včelieho vosku.
- Využívajte vonné esenciálne olejčeky, perfektný je napríklad eukalyptus.