Rekuperačné zariadenie sa teší stále vyššie obľube. Už skôr sme sa presvedčili, že sa vzduchotechnika hodí naozaj pre každého a dnes sa zameriame na to, ktoré zariadenie sa najlepšie hodí do vašej domácnosti.
Na veľkosti záleží
Pri rozhodovaní, akú rekuperačnú jednotku zaobstaráte je viac než nutné zamyslieť sa nad proporciami vašej domácnosti. Rozľahlý dom bude potrebovať inú techniku, ako útulný byt. Všeobecne platí, že priestorovo úsporné domácnosti si vystačí s menšou, a teda aj lacnejšie rekuperáciou. Oproti tomu rozľahlá sídla budú musieť trochu pritlačiť a pri výbere rekuperačné jednotky siahnuť po vyššom výkone, s ktorým bohužiaľ väčšinou ide ruka v ruke aj vyššia cena.
Konečné rozhodnutie je na vás
Nechceme vás zväzovať striktnými pravidlami typu malá miestnosť rovná sa malé zariadenia. Preto ideme skôr cestou výhod jednotlivých druhov, aby ste sa mohli sami rozhodnúť, čo je pre vás to pravé. Tak ideme na to.
Z čoho môžete vyberať?
Delenie rekuperačných jednotiek je vcelku jednoduché. Členíme je miestne a ... No dobrá, trochu menej odborne. Môžete siahnuť po
centrálnom alebo
lokálnom zariadení, ktoré sa ďalej delia na
aktívne a
pasívne.
Prečo centrálnů rekuperáciu?
Centrálny systém rekuperačné techniky si môžete predstaviť ako spletitý potrubné systémom, ktorého "rozvodňa" sa spravidla nachádza v technickej miestnosti a ústi do jednotlivých miestností. Jednoznačnou výhodou
centrálnych rekuperácií je fakt, že
udržujete iba jedno zariadenie. A samozrejme jednotnosť nastavenia, čo pre niekoho môže byť skôr nevýhodou. Výhodu vidíme tiež v tom, že sa všetky práce vykonajú naraz a vás vďaka tomu nečaká niekoľkofázový upratovanie, na rozdiel od postupného umiestňovania lokálnych rekuperáciou do jednotlivých izieb.
Výhody lokálne rekuperácie
Ako už asi tušíte, lokálne rekuperačné jednotky sú opakom centrálnych. Sú určené na odvetrávanie menej rozľahlých priestorov a umiestňujú sa do jednotlivých miestností zvlášť. V tomto prípade vidíme výhodu primárne v tom, že si v každej miestnosti môžete zvoliť iné nastavenia podľa potreby. Druhou výhodou je možnosť umiestnenia len do určitých miestností, v ktorých je to najviac potrebné. Obzvlášť, nepotrebujete ak rekuperáciu v každej izbe. V tomto prípade by sme vzduchotechniku odporúčali umiestniť prednostne do miestností s vyššou mierou znečistenia, ako sú kuchyňa alebo obývacia izba. Ovšem nezanevreli by sme ani na umiestnenie do spálne. Predsa len s kvalitným vzduchom sa dostaví tiež kvalitnejší spánok.
Čo skrývajú pasívne rekuperácie
Posledný dvojicou, ktorú môžeme porovnať, sú aktívne a pasívne rekuperačné zariadenia. Ak požadujete od rekuperačné jednotky iba výmenu odpadového vzduchu za čerstvý, jasnou voľbou je pasívna rekuperácie. Výhodou oproti aktívnej jednotke je nižšia obstarávacia cena. Avšak nezabúdajte, že pri obyčajnej výmene vzduchu nedochádza k teplotné regulácii. To znamená, že čerstvý vzduch, ktorý prichádza do miestnosti, sa cestou neohreje, a to môže viesť k zníženiu izbovej teploty. Avšak v lete, to je iná. To by si každý želal, aby mal doma príjemné chladno. Z toho vyplýva, že pasívne rekuperačné zariadenia sú voľbou číslo jedna hlavne pre letné mesiace.
Aktívna rekuperácia pre stálu teplotu
Oproti tomu aktívne jednotky fungujú skôr na báze tepelného čerpadla. To zaručuje, že sa čerstvý vzduch privádzaný do miestnosti cestou ohreje na izbovú teplotu. Vďaka tomu nedochádza k tepelným stratám, čo oceníte predovšetkým v zimných mesiacoch, alebo ak máte doma malé deti.
K jednotlivým druhom r
ekuperačných zariadení sme vám oznámili všetky svoje poznatky a teraz je len na vás, pre ktoré sa rozhodnete. Ak si stále nie ste istí, že ste si vytipovali správnu techniku,
určite sa nám ozvite. Radi vám s výberom
poradíme.